Pečená jehněčí roláda plněná nejen medvědím česnekem

Nezdá se to, ale období medvědího česneku je zde. Medvědí česnek své jméno získal pro to, že v době, kdy roste, se probouzejí medvědi. Můžeme se s ním setkat v období cca od března do května, záleží, jak počasí dovolí. Více si o tomto zeleném fešákovi můžete přečíst také na blogu.

Kam pro něj?

Medvědí česnek roste v lužních lesích nebo na zahradách. Často si roste v oblastech chráněných zákonem, kde se nesmí sbírat. Jsou šťastlivci, kteří otevřou dveře a ještě v negližé si jdou na zahrádku utrnout tu jarní chuťovku. Zbylé, praktické osůbky, si najdou nabídku medvědího česneku na stránkách česnekového ráje.

Víte jak chutná medvědí česnek?

Než začne medvědí česnek kvést svými sněžně bílými květy, tak má po utržení silné aroma. Jeho chuť je výrazná něco mezi česnekem bílým a jarní cibulkou. Listy je možné připravovat podobně jako špenát. Zachovají si svou sytou, zelenou barvu a křupavost až křehkost. Medvědí česnek je trochu teplu odolnější, než špenát, takže lehké blanšírování zvládnete hravě. Do receptu je možné dát čerstvý medvědí česnek nebo pesto či marinádu. Volbu přenechám na odhodlání kuchařky.

Recept

Co budete potřebovat?

600 g jehněčí kýty

3 celá vejce

100 g anglické slaniny

300 g medvědího česneku

200 ml vody

Sůl

Mletý černý pepř

80 g másla

Postup aneb jak na to?

Na roládu zvolíme jehněčí kýtu. Nejprve si připravíme medvědí česnek tak trochu jako špenát. Česnekové listy omyjeme, spaříme vroucí vodou a ihned šoupneme na pár minut k ledu. Vyjmeme z ledové lázně, osušíme a pokrájíme. Než nám česnek oschne, připravíme si náplň do masa. A to z míchaných vajec na anglické slanině.

Nakrájíme si anglickou slaninu na kostičky. Osmahneme ji na malém kousku másla. Stačí opravdu málo. Dobrá anglická slanina je sama o sobě obohacena o tuk, který se vypeče. Slaninu necháme mírně vypéct a přidáme 2 až 3 vejce (záleží na velikosti), která umícháme. Můžete mírně osolit a opepřit. Se solí opatrně, máme zde již anglickou slaninu, která sama o sobě bývá vcelku slaná. Vajíčka mícháme tak, aby nebyla vysušená. Pečením míchaná vejce ještě „dojdou“, když budou příliš suchá, tak v roládě po upečení budou trochu zelená.

Maso si rozkrojíme, osolíme, opepříme a potřeme pokrájeným medvědím česnekem a na něj položíme míchaná vejce na anglické slanině. Celý plát stočíme. Buď omotáme provázkem, jako klasickou roládu nebo stačí vzít pečící papír. Do pečícího papíru vložíme pár kousků másla. Stočenou roládu na něj položíme. Maso s kousky másla zabalíme do pečícího papíru, aby nám vznikl úhledný váleček. Roládu vložíme do pekáče a zakryjeme druhou částí pekáče (nejlépe je zvolit skleněný). Podlijeme 150 ml vody a pečeme. Pečeme na horkovzduch na 200 stupňů přibližně hodinku (záleží na velikosti masa). Během pečení ještě jednou podlijeme vodou. Pokud pečete v provázku, je třeba podlévat více. Po dopečení vybalíme z pečícího papíru opatrně v pekáči, tím zachytíme všechnu šťávu z masa. Pokud maso pečete v provázku, budete mít roládu shora opečenou a křupavou. Roládu nakrájíme a podáváme s přílohou, kterou máte rádi. Ať je to houskový, karlovarský, bramborový knedlík nebo brambor či rýže.