Marináda na maso a koření na sýr
Autor: Markéta Musilová
Marinování masa je skvělá příprava na grilování, na tom se asi shodnou všichni jeho příznivci. Díky němu je maso báječně ochucené a navíc křehčí, ať už marinujete jakýkoliv druh masa. Důležité je nechat v marinádě maso ležet alespoň pár hodin, ideálně přes noc, anebo aspoň od rána, když se chystáte ke grilu večer. To platí hlavně pro vepřové a kuřecí, na hovězí nebo jehněčí počítejte klidně i dva dny, zatímco rybímu masu postačí hodina. Pochopitelně v lednici a v uzavřené nádobě.
Co by měla obsahovat marináda?
Nepotřebujete litry oleje, jako při klasickém nakládání, ale tuk zapomenout nesmíte. Je nositelem chuti a brání osychání. Další složkou, bez které by to nešlo, je něco kyselého. Nemusíte rovnou běžet pro ocet, postačí pár kapek citronové šťávy nebo i jogurt. Kyselost naruší strukturu masa a také zvýrazní ostatní chutě. A pak něco, co je nad zlato - sůl. Její množství záleží na každém, ale když to s ní nebudete přehánět, váš organismus bude radši.
A kde je, hergot, česnek?
Ano, pokud se vám zdá, že jsme se o něm ještě vůbec nezmínili, máte pravdu. To ale neznamená, že ho vynecháme! Použijeme ho v každém receptu, a i když pochopitelně nic nebrání využití čerstvého (od Jirky Knoblocha byste za to měli malé, bezvýznamné plus), uchýlíme se tentokrát k sušenému česneku anebo česnekové pastě. Protože v létě není čas ztrácet čas nějakým loupáním, to raději zůstaňte déle u vody!
Marináda “Co dům dal”
Jestli jste nestihli nakoupit, zkuste pohledat doma pár základních věcí a můžete vykouzlit obyčejně neobyčejnou marinádu. Ve stejném poměru - dejme tomu jedné polévkové lžíce - smíchejte olej, sojovou omáčku, worchester, kečup a hořčici. Přidejte pár kapek citronové šťávy (nebo i toho octa). Na závěr dobře vmíchejte lžíci sušeného česneku, nebo lžičku česnekové pasty. Podle toho osolte a opepřete. Množství libovolně navyšte podle množství masa.
Bylinková s česnekem
Velmi snadno obměnitelná marináda, podle toho, na jaké bylinky máte zrovna chuť. Deci olivového oleje smíchejte s půl deci vinného octa, přidejte lžičku sušeného česneku a lžičku soli (nebo lžíci pasty, a je to), a po půl lžičce sušených (nebo lžičce čerstvých) bylinek: bazalka, oregano, saturejka, tymián, rozmarýn, petržel, kopr, estragon, šalvěj… Doporučujeme však vybrat vždy 3 -4 druhy a vytvořit si tak vlastní originální recept. Bylinky v oleji a octě je vhodné ještě rozmixovat, aby se plně uvolnila jejich chuť a vůně.
Jogurtová marináda na kuřecí maso
Jak již bylo zmíněno, funkci kyselého prostředí zastane také bílý neochucený jogurt. Můžete ho také zaměnit za zakysanou smetanu nebo acidofilní mléko. Rozmíchejte v něm česnek a majoránku, a do směsi přes noc naložte nakrájená kuřecí prsa. Před úpravou je můžete buď omýt, nebo zabalit do alobalu a grilovat jako obvykle.
Nejen masem živ je člověk
A jelikož grilování sýrů je stále populárnější, a to nejen mezi vegetariány, následuje recept na domácí grilovací koření na sýry. Využijete ho jak na hermelín, tak na sýry typu halloumi nebo i náš starý známý paneer. Sýr jím zlehka posypte po obou stranách, zabalte do alobalu a šup s ním na gril!
Domácí česnekové grilovací koření na sýry
6 lžiček soli
1 lžička sušeného česneku
1 lžička sladké červené papriky
1 lžička sušené cibule
Podle chuti můžete přidat také chilli, kurkumu, koriandr nebo sušenou petrželku. Nezapomeňte ale také dodat více soli, aby poměr sůl: koření byl stále zhruba 2:1. Nakonec vše ještě společně promixujte do sourodé směsi.
Přejeme vám dobrou chuť a vydařenou grilovací sezónu!